Wizyta w Hiszpanii

W dniach 15. – 19. stycznia 2014 r. nauczycielki Justyna Polarek – Dankowska i Małgorzata Łatkowska uczestniczyły w kolejnym spotkaniu parterskim projektu Comenius, tym razem w Hiszpanii. Brały udział w konferencji, obserwowały zajęcia w szkole i w przedszkolu, poznały styl pracy nauczycieli w Hiszpanii oraz wykorzystywane przez nich metody pracy z dziećmi.

Escola Marta Mata w Vilanova del Cami - szkoła, która gościła zespół partnerów, raz w tygodniu pracuje wg metody projektów. W tym dniu dzieci nie mają podziału dnia na poszczególne przedmioty. Wszyscy uczniowie wykonują określone zadanie dostosowane do ich możliwości wiekowych. Nauczycielki miały możliwość obejrzenia dokumentacji fotograficznej z wykonania postaci – kukiełek na Festiwal Szkoły właśnie wg metody projektów gdzie oprócz planowania poszczególnych etapów czynności znalazły się również elementy mierzenia, przeliczania, prace plastyczne oraz prace gospodarskie takie jak: cięcie i klejenie drewna. Nasze nauczycielki też podzieliły się swoimi doświadczeniami zawodowymi. Prowadziły w Hiszpanii warsztaty plastyczne dla dzieci ze szkoły podstawowej, w czasie których uczniowie wykonali pingwinki z wykorzystaniem materiałów wtórnych: pojemników po jogurcie, włóczki, piórek itp.

Nasz projekt obejmuje tematykę wielokulturowości w krajach europejskich „wczoraj, dziś i jutro”, dlatego też w czasie wyjazdu nie mogło zabraknąć elementów związanych z poznawaniem piękna kraju. Najbardziej zachwyciły je zabytki Barcelony w wykonaniu ekscentrycznego architekta Antoniego Gaudiego: cudowne i niepowtarzalne nigdzie indziej w Europie budynki w Parku Guell oraz słynna bazylika Sagrada Familia budowa od 1882 r początkowo przez Lozano a następnie przez Gaudiego, który za swoją pracę nie brał pieniędzy, co więcej – dochody przekazywał na ubogich, ufundował także kościół i szkołę. Panie odwiedziły też Wzgórze Montserrat z przepięknym klasztorem benedyktyńskim – największym ośrodkiem sakralnym w całej Katalonii. Obecnie Klasztor jest miejscem cieszącym się ogromnym zainteresowaniem turystów. Ma na to wpływ głównie figura Czarnej Madonny - La Moreneta z jabłkiem obfitości w ręku. Przypowieść mówi, że dotknięcie lewą ręką tego jabłka gwarantuje spełnienie powierzanej jej obietnicy. Figura najprawdopodobniej jest autorstwa Świętego Łukasza. Ze wzgórza Montserrat roztaczały się malownicze, niezapomniane widoki na Katalonię.

Małgorzata Łatkowska
koordynator projektu Comenius