Wizyta w Niemczech

W dniach od 03.10. do 08.10.2014r. nauczycielki z naszego przedszkola: pani Hanna Szmytkowska oraz pani Anna Sula miały przyjemność wyjechać na kolejne spotkanie partnerskie projektu Comenius, tym razem do Niemiec. W trakcie pobytu panie miały możliwość zobaczyć wiele ciekawych miejsc, zapoznać sie z tradycją, kulturą oraz poziomem edukacji naszych sąsiadów.

Prywatna szkoła podstawowa mieszcząca się w Monachium – Jan - Amos Comenius School – jest szkołą, w której zajęcia prowadzone są w języku angielskim. Dzieci pracują i uczą się w nowoczesnych salach, w małych grupach. Panie brały udział w zajęciach, podczas których poznały wykorzystywane metody pracy również w oddziale przedszkolnym.

W urokliwym miasteczku Andechs mieściła się kolejna szkoła, którą odwiedziły nauczycielki. Szkoła imienia Carla Orffa jest miejscem, w którym dzieci mają bardzo dużo zajęć muzycznych, uczą się tańca, śpiewu oraz gry na instrumentach. Panie również aktywnie uczestniczyły w zajęciach muzycznych prowadzonych przez nauczyciela muzyki. Dzieci z Andechs oprowadziły i opowiedziały o szkole oraz zaprezentowały program artystyczny.

W tym niesamowicie malowniczym miasteczku, partnerzy zwiedzili klasztor „Augustin Keller” oraz najstarszą kuźnię, w której z pomocą kowala mogli wykuć własne wyroby. Przepiękne widoki podczas wycieczki na zamek „Linderhof” oraz wjazd kolejką górską na szczyt „Partnachklamm” były niezapomnianym przeżyciem. Panie miały możliwość uczestniczenia w najbardziej tradycyjnym święcie Niemieckim „Octoberfest” w Monachium, podczas którego podziwiały przepiękne stroje bawarskie. Nie zabrakło także zwiedzania starego miasta Monachium z przewodnikiem.

Na zakończenie pobytu w Niemczech szkoła w Andechs z pomocą rodziców dzieci przygotowała niesamowite pożegnanie dla gości projektu Comenius. Dzieci, nauczyciele oraz rodzice zaprezentowali się w tradycyjnych strojach bawarskich oraz wykonali przepyszne regionalne potrawy niemieckie. Całość uwieńczona została wspólną zabawą oraz tańcami.