Wizyta w Polsce

W dniach 09. - 14. 05. 2014 r. POLSKA pełniła honory gospodarza kolejnego spotkania partnerskiego. Do Torunia, czyli do naszego przedszkola przyjechało 25 osób ze wszystkich krajów partnerskich.

Celem wizyty było wspólne przygotowanie Raportu Postępów, podsumowanie przez głównego koordynatora pierwszego roku realizacji działań projektowych oraz poznanie polskiego systemu szkolnictwa Oficjalne powitanie wygłosiła dyrektor przedszkola pani Dorota Pesta.

Program Konferencji koordynatorów obejmował:
- Sprawozdanie głównego koordynatora z realizacji dotychczasowych działań, który szczególnie podkreślił sprawne zarządzanie, zgodne współdziałanie partnerów, bezproblemowo szczególnie w tak licznej grupie partnerów. Konkluzja było jednak to, iż chcielibyśmy ujednolicenia zasad działania i przepisów Narodowych Agencji dla wszystkich krajów,
- Wspólne przygotowanie Raportu Postępów – sprawozdanie poszczególnych krajów z realizacji zadań wykonanych dodatkowo w ramach projektu
- Dyskusja na temat kolejnych zadań do wykonania, przydzielenie osób odpowiedzialnych, ustalenie dat realizacji zadań, ustalenie ostatecznych form kolejnych produktów końcowych,
- W ramach rozwijania u dzieci umiejętności rozumienia języka angielskiego i posługiwania się nim wspólnie z partnerami zadecydowaliśmy o korzystaniu z serii książeczek dla dzieci pt. „Gruffalo” Julii Donaldson,
- Koordynator z Irlandii przedstawił szablon wykonania plakatu „Kolorowa historia w Europie” – zadanie dla wszystkich partnerów do wykonania z dziećmi (młodsze dzieci wraz z rodzicami)
- Kolejne szkolenie w zakresie ICT – rozwijanie umiejętności prowadzenia partnerskiego bloga.

Ważnym punktem programu była wizyta w Urzędzie Miasta Torunia i spotkanie z wiceprezynedntem ds. edukacji w sali posiedzeń Radnych Torunia. W kolejnym dniu nastąpiło zwiedzanie przedszkola, wizyty w grupach, rozmowy z nauczycielami na temat materiału dydaktycznego, metod nauczania, wykorzystywanych pomocy i sprzętu, obserwacja fragmentów zajęć, wspólne zabawy z dziećmi i rodzicami.

Tradycją wszystkich spotkań wyjazdowych są „Targi Europejskie” – wystawa, gdzie każdy partner prezentuje rzeczy charakterystyczne dla swojego kraju, regionu, miasta. Wystawa była udostępniona do zwiedzania dzieciom i rodzicom. Bardzo ciekawym punktem programu okazał się pokaz tańców ludowych w wykonaniu grupy dzieci 5 - letnich w tradycyjnych strojach ludowych regionu krakowskiego. Goście mieli też okazję nauczyć się (a przynajmniej próbować) polskich tańców i piosenek znanych naszym przedszkolakom. W zabawach tych dzielnie pomagały starsze dzieci i Rodzice.

Nie mogło zabraknąć też zwiedzania grodu Mikołaja Kopernika,poznania miejsc i legend toruńskich z nimi związanych. Na pamiątkę tego dnia goście otrzymali „Książki Legend Toruńskich” – opracowane przez nauczycieli z przedszkola z ilustracjami wykonanymi przez dzieci.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się zaproponowane uczestnikom warsztaty w Muzeum Piernika, gdzie na zakończenie wręczono gościom pamiątkowe Pierniki z ręcznie lukrowanym logo projektu i logo Unii Europejskiej.

Wiele emocji dostarczyła gościom wizyta na stadionie żużlowym i kibicowanie toruńskim aniołom w potyczkach żużlowych. Goście mieli też okazję do degustacji tradycyjnych potraw przygotowanych przez dzieci, nauczycieli i rodziców.

Na zakończenie wizyty rozdaliśmy partnerom książki polskie do „Europejskiej Biblioteczki”,wręczyliśmy „Słownik Polsko – Angielski” z podstawowymi słówkami i prostymi zwrotami do nauki przez dzieci,pani dyrektor rozdała uczestnikom Certyfikaty i pożegnała życząc bezpiecznej podróży do domu.