Wizyta w Finlandii

W dniach 14. - 18. 03. 2014 r. nauczycielki Hanna Szmytkowska i Małgorzata Łatkowska uczestniczyły w kolejnym partnerskim spotkaniu w ramach projektu "Comenius".

Celem wizyty w Finlandii było poznanie fińskiego systemu szkolnictwa oraz metod aktywności fizycznej w fińskiej szkole, ustalenie osób odpowiedzialnych za kolejne zadania projektowe.

Wizyta rozpoczęła się od oficjalnego powitania przez panią dyrektor szkoły w Lahti, później nastąpiło zwiedzanie szkoły, wizyty w klasach, rozmowy z nauczycielami na temat materiału dydaktycznego, metod nauczania, wykorzystywanych pomocy i sprzętu, obserwacja fragmentów lekcji, wspólne zabawy z dziećmi.

Tradycyjnie gospodarz zorganizował "Targi Europejskie" – wystawę, gdzie każdy partner prezentował rzeczy charakterystyczne dla swojego kraju, regionu, miasta. Wystawa była udostępniona do zwiedzania dzieciom i rodzicom. Nauczycielki uczestniczyły również w Akademii Szkolnej prezentującej umiejętności muzyczne dzieci.

Ponieważ system szkolnictwa dostosowany jest do warunków klimatycznych kraju, dlatego w fińskich szkołach dużą rolę odgrywa aktywność sportowa dzieci, a szczególnie trenowanie sportów zimowych. Dlatego też wszyscy goście w ramach programu wizyty uczestniczyli w zimowych sportach charakterystycznych dla Finlandii: carling oraz jazda na łyżwach. Goście mieli okazję poznania stolicy Finlandii – Helsinek, zapoznania się z zabytkami, sztuką, kulturą i cechami charakterystycznymi dla regionu.

Ciekawym punktem programu była degustacja tradycyjnych potraw przygotowanych przez dzieci, rodziców i nauczycieli. Spotkanie obejmowało również Konferencję koordynatorów, gdzie w porządku dnia znalazły się:
- Kolejne szkolenie w zakresie ICT – rozwijanie umiejętności prowadzenia partnerskiego bloga,
- Ustalenie szczegółowych dat kolejnych spotkań partnerskich,
- Dyskusja na temat kolejnych zadań do wykonania, przydzielenie osób odpowiedzialnych, ustalenie dat realizacji zadań, ustalenie ostatecznych form kolejnych produktów końcowych,
- Pozyskanie książek fińskich do "Europejskiej Biblioteczki".

Na koniec każdy Partner otrzymał od gospodarza fińskiego "Słownik Fińsko – Angielski" z podstawowymi słówkami i prostymi zwrotami do nauki przez dzieci.