Nasza patronka

Wanda Chotomska

– poetka, autorka wielu książek i audycji telewizyjnych, radiowych dla dzieci, dziennikarka. Urodziła się 26.10.1929 r w Warszawie. Jej mistrzem i recenzentem pierwszego zbioru wierszy, jaki napisała pt. "Tere - fere" był Jan Brzechwa. Opublikowała około 60 książek, a wierszowany wykład z astronomii pt. "Dzieci Pana Astronoma" od lat jest obowiązkową lekturą szkolną. Stworzyła jedną z najsłynniejszych dobranocek "Jacek i Agatka". Współpracowała z teatrem piosenki dziecięcej "Wiolinek" z zespołem "Gawęda" i zespołem poznańskich Łejerów, dla których napisała teksty piosenek.
W 1969 roku młodzi czytelnicy przyznali pani Wandzie Chotomskiej Order Uśmiechu.

27.03.2007r.

- zorganizowaliśmy w naszym przedszkolu Międzyprzedszkolny Przegląd Teatralny pt. "Śmiej się razem z nami - zabawy z wierszami Wandy Chotomskiej", w czasie którego rozstrzygnęliśmy również konkurs plastyczny pt. "Malujemy wiersze Wandy Chotomskiej". W przeglądzie teatralnym nasze przedszkole reprezentowały dzieci 5 i 6 letnie. 5-latki zaśpiewały piosenkę pt. "Z krasnalem" oraz przedstawiły inscenizację do wiersza pt. "Dwa koguty". 6-latki przedstawiły Teatrzyk Horrorek pt. "Królewna Śmieszka" oraz zaśpiewały piosenkę "Twist szczotek".

22.05.2007r.

- w tym dniu dzieci 6-letnie spotkały się z pisarką - przyszłą patronką naszego przedszkola w oddziale Książnicy Kopernikańskiej przy Szpitalu Dziecięcym w Toruniu. Pani Wanda Chotomska odwiedziła dzieci chore opowiadając o historii powstania jej książek i ich bohaterów oraz o tym, co sprawiło, że stała się pisarką. Obejrzała przedstawienie Teatrzyk Horrorek pt. "Królewna Śmieszka" w wykonaniu dzieci 6-letnich z naszego przedszkola. I otrzymała piękny album z pracami dzieci - ilustracjami do wierszy jej autorstwa.

17.11.2007r.

- był to jeden z najwspanialszych dni w naszym przedszkolu z powodu nadania imienia Wandy Chotomskiej dla Przedszkola Miejskiego Nr 6 w Toruniu oraz Jubileuszu 25-lecia istnienia placówki. Gościem honorowym była oczywiście Wanda Chotomska.
W uroczystości, wśród wielu zaproszonych gości zaszczytne miejsce zajmowali: wiceprezydent Miasta Torunia, wizytator z Kuratorium Oświaty, dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Torunia, Radni Miasta Torunia, dyrektorzy z innych przedszkoli, Rodzice z Rady Rodziców, a także media, wszyscy pracownicy oraz dzieci 5 i 6 letnie.

Oto kilka wpisów do Kroniki przedszkola upamiętniających to wydarzenie:

"Dajmy dzieciom słońce,
dajmy dzieciom miłość,
dajmy dzieciom radość,
żeby łez nie było.

- na pamiątkę dnia, w którym zostałam Chrzestną Mamą Waszego przedszkola z podziękowaniem za trud, troskliwość i wspaniałe przygotowanie uroczystości dzisiejszego dnia, a zwłaszcza części artystycznej i gastronomicznej – Wanda Chotomska"

*
"Gratuluję wspaniałej uroczystości – Zbigniew Fiderewicz – z-ca Prezydenta Miasta Torunia"

*
"Szanowni Państwo! Składam bukiet najpiękniejszych życzeń z okazji urodzin Przedszkola i nadania imienia Wandy Chotomskiej. Życzę ciekawych przygód w towarzystwie "Matki Chrzestnej" i jej utworów a także wytrwałości w pokonywaniu trudności codziennego dnia! Dziękuję za zaproszenie i piękny, profesjonalny popis w wykonaniu dzieci. Z wyrazami ogromnej sympatii i uznania Anna Łukaszewska,st. wizytator Kuratorium Oświaty"

*
"Gratulując wyboru patrona i osiągnieć w minionym 25-leciu, z życzeniami sukcesów w wychowaniu najmłodszych torunian - Anna Kłobukowska, dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Torunia"

*
"Dziękując za wspaniałą uroczystość 25-lecia przedszkola oraz nadania imienia Wandy Chotomskiej, życzymy wszelkiej pomyślności w upowszechnianiu kultury wśród naszych najmłodszych – Trzej Muszkieterowie z Książnicy Kopernikańskiej"

30.06.2008r.

- spotkanie z patronką przedszkola w Książnicy Kopernikańskiej przy ul. Słowackiego w Toruniu z okazji promocji nowego wydania książki poetki pt. "Kareta z piernika". Autorka rozdała mnóstwo autografów, a w podziękowaniu otrzymała upominek - grafikę w wykonaniu sześciolatka z naszego przedszkola.

10.12.2009r.

- dzieci 4-letnie spotkały się z patronką przedszkola w "Cafe Bajarka" w Toruniu. Słuchały utworów Wandy Chotomskiej czytanych przez samą autorkę, miały przyjemność wspólnie bawić się przy piosenkach, do których teksty pisała nasza patronka.

13.04.2011r.

- w naszym przedszkolu już po raz drugi odbył się Przegląd Recytatorski Utworów Wandy Chotomskiej - patronki, której wiersze dzieci bardzo kochają. Na tę okazję przybyli liczni goście z toruńskich przedszkoli. Wszyscy mali uczestnicy przeglądu wystąpili jak prawdziwi artyści wielkiej sceny.

14.11.2011r.

- do naszego przedszkola przyjechał gość niezwykły - wnuczka naszej patronki Pani Karolina Golba, która prezentowała nagrania płytowe dla dzieci utworów pt. "Pięciopsiaczki" - autorstwa Wandy Chotomskiej oraz "Bajki do ucha" autorstwa Grzegorza Kasdepke. W obu nagraniach głosu udzieliła p. Wanda Chotomska.

ORGANIZUJEMY KONKURS PLASTYCZNY POŚWIĘCONY NASZEJ PATRONCE

Wizyta Wandy Chotomskiej w przedszkolu - zwiedzanie wystawy prac biorących udział w Międzyprzedszkolnym Konkursie Plastycznym "Zabawy z wierszami Wandy Chotomskiej" organizowanym cyklicznie przez nasze przedszkole.