"Zostań w domu" - propozycje dla PODUSZKOWCÓW

Piosenki

Gdacze kura: Ko, Ko, Ko
Idzie zuch

Witam serdecznie wszystkich rodziców i moje maluszki.

Nie sądziłam, że nadejdzie taki dzień, kiedy nie będę mogła spotykać się z wami. To trudny czas dla nas wszystkich. Ale damy radę. Codziennie będę wysyłać wam po dwie, trzy zabawy. Życzę wam dużo zdrówka.
To nasza skrzynka kontaktowa: maluchypm@interia.pl

Pozdrawiam: Gosia Falkowska

Zabawa nr 1 - Pacynka

- (to wspaniała nauka zachowań społecznych, rozwijająca mowę, wyobraźnię i oddziałująca terapeutycznie).
Zróbcie razem z rodzicami pacynki ze skarpetek, czy rękawiczek. Nazwijcie swoje pacynki, wymyślcie krótkie historyjki i pobawcie się wspólnie w teatr. Kiedy znowu się spotkamy, przyniesiecie pacynki do przedszkola. Stworzymy dla nich kącik i razem pobawimy się w teatr.

Zabawa nr 2 - Domowe narty

- (zabawa rozwijająca koordynację ruchową i równowagę).
Aby stworzyć narty potrzebujemy kawałek kartonu lub listewki (z nich wycinamy narty) oraz szarfy (szarfy podkładamy pod narty, obie końcówki szarfy trzymamy w ręku-prawa narta-prawa ręka). Jeśli nie mamy w domu szarf, to możemy pomyśleć o jakimś sznurku lub rajstopach.
Kiedy narty są gotowe, razem z rodzicami i rodzeństwem urządzamy wyścigi. Jak opanujemy trudną sztukę poruszania się na nartach, możemy stworzyć tor przeszkód (omijamy przedmiot, przechodzimy nad niskim przedmiotem itp.). Trenujcie, bo na pewno pobawimy się w to w przedszkolu.

Zabawa nr 3 - Dopasowanki

- (zabawa logiczna rozwijająca analizę i syntezę wzrokową).
Rodzice lub starsze rodzeństwo obrysowują na dużej kartce dostępne pod ręką różne przedmioty i zabawki (dobrze, jeśli dziecko nie widzi momentu odrysowywania). Zadanie dziecka polega na ustawianiu przedmiotów w odpowiednim miejscu. Stopień trudności dostosowujemy do możliwości dziecka.

Zabawa nr 4 - Labirynt stożowy

- (zabawa logopedyczna i ćwiczenia buzi oraz języka).
Z plasteliny lub innej masy plastycznej (np.: masa solna, glina, ciastolina) robimy wałeczki i odpowiednio je układamy na stole lub podkładce w labirynt. Ewentualnie możemy dodać mostki, tunel lub inne przeszkody, a potem już czas na zabawę. Kulkę zgniecioną z foli aluminiowej, lub jakiś koralik przedmuchujemy słomką przez cały labirynt. Dobrze, jeżli dziecko pomaga w tworzeniu toru przeszkód, to doskonałe ćwiczenie na motorykę małą.